Najważniejsze statystyki o niepłodności, które musisz znać

W Polsce z roku na rok zwiększa się niż demograficzny. Przybywa nie tylko par, które ze względów ekonomicznych decydują się na opóźnienie (najczęściej o 2-3 lata) rodzicielstwa, ale również tych, które zmagają się z problemem niepłodności. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje chorobę niepłodności, jako chorobę społeczną. Nie bez przyczyny – według statystyk problem niepłodności dotyczy ok. 10-18% par na świecie i nie należy go łączyć jedynie z kobietami, choć te dużo częściej zgłaszają się do gabinetów lekarskich w sprawie badań. Przyczyn niepłodności poszukuje się raczej w szerszym spektrum czynników, dotyczących w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn, a aż w 20% przypadków obojga partnerów.

najważniejsze statystyki o niepłodności

1,5 mln par w Polsce ma problem z zajściem w ciążę

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego aż 1,5 miliona par starających się o poczęcie dziecka zmaga się z problemem niepłodności. Według prognoz GUS do 2050 roku ilość urodzeń w Polsce spadnie o ok. 12 %. Dlatego też tak ważna jest polityka prorodzinna i zachęcenie osób w wieku rozrodczym do rozmnażania. Z tego względu również coraz większą uwagę poświęca się niepłodności i metodom jej leczenia. Z roku na rok również temat walki z zaburzeniami płodności przestaje być tematem tabu. Niemniej, z badań przeprowadzonych przez TNS Polska, większość partnerów nie rozmawia ze sobą nawzajem o niepłodności oraz sposobach jej przeciwdziałania. Z badań SW Research wynika, że Polacy niewiele wiedzą na temat fizycznych aspektów płodności. 44% mężczyzn nie wie, że dni płodne zaczynają się jeszcze przed owulacją. Co trzeci Polak twierdzi, że owulacja odbywa się w czasie miesiączki. Poziom wiedzy wśród kobiet również jest niepokojący – 32 % Polek nie potrafi prawidłowo wyznaczyć swoich dni płodnych. Wielu Polaków nie wie także, czym jest agresywny śluz, a tylko co czwarty potrafi wskazać czynniki wpływające na jakość nasienia. Niewiedza nie jest jednak główną przyczyną niepłodności w Polsce.

Co piąta para ma problemy z poczęciem dziecka

Wraz z wiekiem płodność organizmu obniża się – aż 33% par po 35 roku życia ma problem z zapłodnieniem lub utrzymaniem ciąży. Wynika to z faktu starzenia się komórek jajowych, które z biegiem czasu stają się coraz słabsze i mniej zdolne do zapłodnienia. Podobnie sytuacja wygląda z męskim nasieniem – z wiekiem wytwarzane jest mniej testosteronu, co powoduje zmniejszenie ilości plemników, a także spadek ich sprawności. Z czasem pojawiają się w nich także różne wady chromosomowe. Dodatkowo, młodzi mężczyźni zaczynają produkować nawet o ⅓ mniej plemników, niż w latach ubiegłych. Wpływa na to nie tylko niewłaściwe odżywianie, nieprawidłowy styl życia, czy predyspozycje biologiczne, ale też czynniki zewnętrzne, będące efektem braku codziennej dbałości o swój organizm. Dużym problemem jest również otyłość, ponieważ znacząco obniża płodność oraz szanse w leczeniu niepłodności. Przy dużej masie ciała wzrasta również ryzyko wielu powikłań. Wystarczy spadek masy ciała o 2-3%, aby wzrosła szansa na skuteczne poczęcie dziecka. W takiej sytuacji nawet o 30% może wzrosnąć także prawdopodobieństwo skuteczności leczenia.

U mężczyzn natomiast, dodatkowe kilogramy powodują wzrost temperatury ciałą wokół jąder, przez co zwiększa się ryzyko zmniejszenia produkcji zdrowych plemników. Do innych ważnych czynników wpływających na niepłodność można zaliczyć brak równowagi hormonalnej, zwłaszcza w przypadku progesteronu u kobiet. Nie bez znaczenia jest również stres – zgodnie z tabelą Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, ciąża znajduje się na 12 miejscu najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Stres dotykający matkę w przeciągu pierwszych trzech tygodni ciąży, aż trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo utraty ciąży.

Jaka jest recepta na naturalne poczęcie?

W czasie starań się o dziecko warto zwolnić tempo. Intensywny tryb życia, nieodpowiednio zbilansowana dieta, niewłaściwe nawyki żywieniowe, braki makro i mikroskładników w pożywieniu, stres, osłabienie jakości plemników, ograniczenia cywilizacyjne, predyspozycje biologiczne, problemy z ośrodkiem ruchu, a w końcu choroby układu rozrodczego, mogą obniżać płodność, a po zapłodnieniu zagrażać utrzymaniu ciąży. Warto już pół roku przed rozpoczęciem starań o dziecko, przygotować organizm na pojawienie się dziecka. Zmiana stylu życia na bardziej świadomy, może często zapobiec późniejszym problemom i komplikacjom. Często pierwszym etapem starań jest odpowiednia suplementacja składników mineralnych mających za zadanie wzmocnienie organizmu, poprawienie jakości nasienia, u kobiet natomiast zapewniających odpowiednie przygotowanie organizmu na zapłodnienie, a później utrzymanie ciąży i poród. W przypadku wszelkich wątpliwości dobrze zasięgnąć porady lekarza specjalisty, który zaleci parze niezbędne badania, a następnie dobierze odpowiednią metodę leczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Niepłodność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.