5 najpopularniejszych mitów o niepłodności

Poczęcie dziecka jest najbardziej intymnym i osobistym doświadczeniem – bez względu na to, czy jest ono niespodziewane, planowane, czy długo wyczekiwane. Dlatego też stwierdzenie niepłodności u pary w pierwszej kolejności powoduje załamanie i utratę wiary w szansę na zostanie rodzicami. W polskim społeczeństwie krąży bardzo wiele niesprawdzonych twierdzeń i porad na temat niepłodności, które w przyszłych rodzicach mogą wywołać panikę lub narazić ich na niepotrzebny stres i stratę cennego czasu. Jakie są najczęściej opowiadane mity na temat niepłodności i jak sobie z nimi radzić?

5 mitów o niepłodności

MIT #1 Jeśli jesteś niepłodny, to znaczy, że nigdy nie będziesz miał dzieci

Wiele osób uważa niepłodność, jako równoznaczność bezpłodności, w rzeczywistości zaś mało kto zwraca uwagę na fakt, że pojęcia te nie łączą się ze sobą. Niepłodność jest stanem odwracalnym, wynikającym z czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Przyczyną problemów z zajściem w ciążę mogą być: niewłaściwe odżywianie, nadmierny stres, zbyt mała ilość ruchu, kwestie psychologiczne (gdy np. parze bardzo zależy na szybkim poczęciu lub gdy występują obawy przed rodzicielstwem), uwarunkowania ginekologiczne czy dysfunkcje w obszarze narządu ruchu. Bezpłodność natomiast jest nieodwracalna i nie mamy na nią wpływu.

MIT #2 Jeśli nie przeżywasz orgazmu, nie zajdziesz w ciążę

Podczas kolejnych prób starania się o dziecko, łatwo zapomnieć o jednym bardzo ważnym aspekcie – o sobie nawzajem i przyjemności, jaką może dawać wspólne przeżywanie bliskości. Spełnienie seksualne na pewno nie zaszkodzi staraniom, jeśli jednak nie osiągasz orgazmu, pamiętaj: nie jest on konieczny do skutecznego zapłodnienia. Skurcze macicy podczas szczytowania ułatwiają plemnikom przedostanie się do jajowodów, jednak nie są warunkiem koniecznym, by dotarły na czas. Dlatego nie przejmuj się brakiem orgazmu.

MIT #3 Uniesienie nóg do góry po każdym stosunku, na przynajmniej 20 minut poprawia skuteczność starań

To jedno z najpopularniejszych przekonań, wielokrotnie utrwalanych również w filmach i serialach. W samym założeniu, pomysł jest poprawny – ułatwienie podróży plemnikom, dzięki działaniu grawitacji. Z praktycznego punktu widzenia jednak ani stanie na głowie, ani też inne pozy związane z unoszeniem nóg ku górze, nie wpłyną znacząco na pokonywaną przez plemniki drogę. Dzięki swojej budowie i przystosowaniu do panujących wewnątrz ciała kobiety warunków, z powodzeniem poradzą sobie one z każdą odległością – taka jest ich natura! Dlatego po zakończeniu stosunku, możesz albo leżeć z nogami do góry, albo…. oddać się chwili relaksu ze swoim partnerem, celebrując Wasz wspólny moment.

MIT #4 Niepłodność to problem leżący po stronie kobiety

W społeczeństwie w dalszym ciągu pokutuje stwierdzenie, że jeśli para boryka się z problemem niepłodności, “wina” leży po stronie kobiety. Tymczasem temat ten dotyczy w wielu przypadkach w takim samym stopniu mężczyzn, a czasem nawet równocześnie obojga partnerów. Zdecydowanie częściej do lekarzy problem z zajściem w ciążę zgłaszają kobiety, niemniej często w pierwszej kolejności zleca się badania nasienia, a dopiero gdy wyniki okażą dobre, bada się przyczyny po stronie kobiety i w sytuacji problematycznej dostosowuje się medyczne zalecenia. Równie dobrym sposobem diagnozowania niepłodności, są badania równoczesne – w ten sposób skraca się czas oczekiwania na rozpoznanie przyczyn niepłodności, by tym samym wcześniej rozpocząć leczenie.

MIT #5 Na niepłodność cierpią tylko te pary, które starają się o pierwsze dziecko

W przypadku niepłodności nie ma jednoznacznej reguły jej występowania. Nierzadko zdarza się, że u par, którym udało się szybko zajść w pierwszą ciążę, w przypadku drugiej lub kolejnych występuje problem niepłodności. Przyczyny upatruje się często w czynnikach zewnętrznych lub uwarunkowaniach biologicznych, które mogą zmieniać się wraz z upływem czasu. Dla niektórych par rozwiązaniem będzie zmiana stylu życia na zdrowszy i bardziej higieniczny, w innych przypadkach potrzeba dłuższych starań i wsparcia medycyny. Niepłodność może dotknąć zarówno doświadczonego rodzica, jak i osoby dopiero rozpoczynające starania o dziecko.

Jak sobie więc radzić w świecie przepełnionym nieskutecznymi poradami i niepotwierdzonymi sposobami walki z niepłodnością? Przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek. Przyczyny niepłodności są tak samo bardzo zróżnicowane, jak doświadczający jej ludzie. Nic nie zastąpi fachowej wiedzy specjalisty, który rozwieje wszystkie wątpliwości i udzieli porad, mających swoje przełożenie w rzeczywistości. Rynek medyczny obfituje w wiele możliwości leczenia niepłodności, w zależności od przyczyn choroby. Nie warto więc ulegać pokusie wypróbowania niejednokrotnie wprowadzających w błąd sposobów kuracji. Należy też pamiętać, że skuteczne metody zwykle potrzebują czasu na działanie, dlatego też nie powinniśmy zrażać się pierwszymi niepowodzeniami, gubiąc tym samym pozytywne nastawienie i wiarę w sukcesy metody.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Niepłodność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.